İskele Hesaplama ve Çizim Programı

İskeleStatik v2.5

Resmi Gazete’nin 19 Eylül 2014 – 29124 Sayılı Tebliğiyle ruhsat alacak yapı projelerinin ekinde iskele projeleri de olması zorunlu olmuştur. İskeleStatik iskele projelerinizi hızlı ve kolay bir biçimde hazırlamanıza imkan tanıyan ekonomik ve ilgili yönetmeliklerle tam uyumlu bir pratik ve kullanımı kolay bir otomatik iskele hesaplama ve çizim programıdır.

İskele Statik Detaylı Çizim ve Analiz Tanımı

Detaylı Modüler Sistem Tasarımı

Esnek modüler sistem sayesinde her türlü iş iskelesini modelleyebilme imkanı(Flanşlı, H Tipi, Fincanlı, Pratik, Güvenlikli vb). Detaylı makrolama özelliği sayesinde elemanların yerini ayarlayarak hızlı bir şekilde iskele sistemini oluşturma imkanı (Örneğin kullanıcı bir elemanın yerini başta, sonda üstte olarak secebilir ve bu eleman sadece o kısımlarda atılır veya ankrajları ayarlarak dama şeklinde atabilir veya çapraz elemanların nasıl atacağını ve hangi sıraya atılacağını seçebilir.)

Esnek Profil ve Malzeme Ayarları

Esnek bir şekilde farklı profilleri ve malzememeleri girebilme imkanı ile kullanıcı birbirinden farklı kesitleri sistem üzerinde bir kısıt olamadan modelleyebilir. Örneğin profil olarak U , Kare-Dikdörtgen, Silindir profillerini seçebilirken malzeme olarak St 33, St37, St44, St52 seçip sisteme yeni bir profil ekleyebilmektedir.

Güçlü Cephe Tasarımı

Cephe giriş sistemiyle hızlı bir şekilde cephelerinizi tekli, çoklu veya direk olarak planlarınızı sisteme ekleyerek cephelerinizi sadece doğrusal olarak değil iç bükey ve dış bükey olarak tasarlayabilirsiniz. Böylece her türlü cephe modellemesini kısıt olmaksızın kısa bir süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. (dwg, dxf ve svg desteklenmektedir.)

Özelleştirilebilir Cephe Yerleşimi

Otomatik cephe yeleştirme (cephe genişliğini ve yüksekligini sistem otomatik olarak ayarlar) veya kullanıcı cepheyi istisnai durumlara göre tasarlayabilir İskeleStatik her türlü duruma uyumluluğu sayesinde kullanıcı tüm detayları cephe üzerine işleyebilmekltedir. (Örnek olarak pencereye ankraj gelmesi durumunda ankrajı sileilir, kapı için yer açabilir, cepheyi kaydırabilir vb.)

Detaylı Yük Ayarları

İskeleStatik hareketli ve rüzgar yüklerini otomatik olarak yönetmeliklere( TS 648 ve TS-EN 12811-1) uyumlu olarak hesaplar ve elemanlara aktarır. Ayrıca bunun dışında kullanıcıya farklı rüzgar ve hareketli yük girme imkanı sunar böylece kullanıcıya yüklemeler üstünde tam hakimiyet sunar. Kullanıcı yüklenecek kat sayısını, rüzgar yükü özelliklerini ve kaplama türünü(ağ, tabaka örtülü gibi) , hareketli yükün arakat yükleme oranları ayarlabilmektedir.

Ayrıntılı Analiz Modülü

Detaylı analiz penceresi sayesinde kullanıcı iskele sistemi üstünde tam olarak kontrol sahibidir bütün çubuk ve düğümlerin değerlerini gerçek zamanlı olarak kontrol edebilmekte ve düzenleyebilmektedir. Ayrıca deplasmanlar, reaksiyon ve yük diyagramları çubuk model üzerinde gerçek zamanlı olarak çizilmektedir. Gerekli tüm iskele hesaplamalarını otomatik olarak gerçekleştirerek kullanıcıya detaylı bir şekilde sunar.

Güçlü Dizayn Özellikleri

İskeleStatik şu anki güncel dizayn için kullanılan yönetmeliklerle (TS 648) uyumludur. Dizayn aşamasında tüm işlemleri otomatik olarak hesaplar ve tahkikleri eş zamanlı olarak kullanıcıya gösterir. İskeleStatik dizaynda kullanılacak kombinasyonları otomatik olarak hesaplar ancak kullanıcı istediği kombinasyonu ekleyip çıkarabilmektedir. Ayrıca İskeleStatik Sap2000'nin de kullandığı ASD 98 yönetmeliğine görede dizayn yapabilmektedir ve Sap2000 için s2k dosyası üretebilmektedir.

Detaylı Raporlama ve Çizim Üretme İmkanı

İskeleStatik, iskele hesaplamalarını otomatik yapması yanında tüm raporları ve çizimlerini otomatik otomatik olarak oluşturur. Kullanıcının rapor veya çizimleri düzenlemesine gerek kalmaz. Kullanıcı raporda nelerin olacağını ve kağıt türlerini secebilmektedir. İskeleStatik zengin dosya aktarım sistemine sahiptir rapor ve çizimleri dxf, svg ve pdf olarak kullanıcı isteğine göre otomatik olarak oluşturabilmektedir.